Reverb (1)

Önceki yazılarda daha çok temel bakış açımdan yola çıktım.  Bundan sonra giderek daha çok müzik yapımında işe yarayacak somut önerileri paylaşmaya çalışacağım.

Reverb müzik yapımındaki en önemli efekt türlerinden birisi, belki de en önemlisidir.  Bunu kayıtlarınızı tamamen “dry” (reverb’süz) yaparak anlayabilirsiniz.

Reverb müziğe mekan hissini ve uzaysal boyutu kazandırır.  Doğal akustiği çok güzel olan bir odada canlı yapılan bir kayıt doğal reverb içerecektir.  Ancak ev kayıtlarında bu doğal reverb’ü yakalamak zor oluyor.  Ama uzun vadede bu konuda deneme yapmak eğlenceli ve öğretici olabilir:  Evin farklı odalarında kayıt alabilirsiniz mesela.  Çoğu ev müzisyeni, banyolarında kayıt alır.  Reverb plugin’lerindeki “tiled room” türü de banyo gibi mekanlardaki reverb’ü yaratır.

Bir de doğrudan ses kartına girerek (mikrofonsuz) yapılan kayıtlarda tabii ki doğal reverb diye bir şey olamaz.  Örneğin gitarı doğrudan kaydettiniz.  Reverb’ü DAW içinde eklemek zorundasınız.  Bu konuda iki uyarım var:

  1. Fazla reverb mixinizi boğar.  Reverb’ü kasten doğal olmayacak kadar fazla bir seviyede kullanma amacında değilsiniz, kısın!  Fazlası (hem seviye olarak, hem de birçok kanalda olması anlamında) bas seslerde yığılma yaratır (EQ ile bunu dengeleyebilirsiniz).  Tadında reverb iyidir.  Reverb plugin’inizdeki “dry/wet” butonunu dry kısmına çevirerek reverb’ü azaltabilirsiniz.
  2. Çok farklı reverb çeşitlerini (room, plate, spring, hall, vs.) aynı şarkıda kullanmak şarkının tadını kaçırabilir.  Bu kafa karıştırıcı bir durum.  Mesela vokale hall, davullara room reverb koyduğunuzda birisi uzaklardan, büyük bir mekandan, diğeri ufak bir odadan geliyor hissi yaratacaktır.  Bunun yerine şarkıdaki kanalları canlı çalan bir orkestra gibi düşünüp hepsine benzer reverb’ler eklemeyi deneyin.

İleriki reverb yazılarımda teknik detaylara girmeden reverb türlerini ve nerede kullanmanın uygun olduğunu paylaşmaya çalışacağım.  Bir de her efekt türünde yapacağım gibi bana göre en iyi bedava ve ucuz reverb plugin’lerini listeleyeceğim.

Reklamlar

Reverb (1)” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s