#7: Evde müzik yapmanın mümkün olduğuna inanın!

Amatör bir müzisyensiniz.  Tabii ki evde müzik yapacaksınız ve evde güzel iş çıkarabilirsiniz.  Kimsenin sizi aksine inandırmasına izin vermeyin.  Dünyada şu anda belki de milyonlarca insan mütevazı ev “stüdyo”larında müzik yapıyor.  Bunların bir kısmı epey kaliteli ve zevkle dinleniyor.  Bu insanlardan bazıları kendilerini geliştirecek ve profesyonelliğe adım atacak.  Diğerleri hobilerinden keyif alarak evde devam edecek.

Kaldı ki ev ortamında mütevazı ekipmanla kaydedilmiş ve sevilerek dinlenen ünlü albümler var.  Buna en iyi örnek belki de Bruce Springsteen’in “Nebraska” (1982) albümü.  Springsteen şarkıların demosunu bir arkadaşının mutfağında 4-kanallı bir teyp cihazına kaydeder.  Daha sonra profesyonel stüdyoda grubuyla beraber asıl albümü kaydederler ama bir türlü 4-kanallı ev kaydındaki tadı yakalayamazlar.  En sonunda profesyonel kaydı çöpe atıp demoyu piyasaya sürerler ve çoğu dinleyicinin beğenisini kazanır albüm.  Bu albümü dinleyin, gerçekten çok doğal ve hoş bir tadı var.

Söz konusu müzisyen ünlü biri olduğu zaman ev kaydına egzotik bir şey olarak bakıyoruz genelde.  “Vaay, adam değişik bir şey denemiş” diyoruz.  Ama kendimize gelince sanki evde müzik kaydetmeye çalışmak bir eziklik veya suçmuş gibi bir hava oluyor bazen.  Gereksiz!  Bu baskıyı yaratan dar kafalılardan uzak durun.  Müzik kimsenin otoritesi altında değildir.

Tabii ki dengeyi bulmak önemli.  Tutup da yıllarını bu işe vermiş, en pahalı ve özenle seçilmiş analog ekipmanlara sahip, müzik teorisi eğitimi almış, vs. profesyonel müzisyenlerin ve stüdyo işletenlerin emeğine “ben sizin yaptığınızı evde yaparım” düşüncesiyle saygısızlık etmeyin.  Siz onların yaptığını yapmaya çalışmıyorsunuz, çalışmayın.  Siz kendi müziğinizi yapın ve keyif alın.  Tabii hazırsanız, şartlar uygunsa, hedefleriniz o yöndeyse, gidin profesyonel stüdyo kaydı yapın.  Buna karşı çıkmaya çalışmıyorum.  Sadece amatör bir müzisyenin bu baskıyı hissetmesi gereksiz diyorum.

Kimsenin müziği belirli şartlar ve kurallar altına hapsetme hakkı yoktur.  Müzik insanın doğasında var ve her şartta yapılabilir.  Ev, stüdyo, ofis, kumsal, metro, sokak… Müzik yapın!

Evde kaydedilen albümleri biraz araştırmıştım zamanında.  Elimde bir liste var ve bunları dinleyebildiğim zaman yeni bir yazıda size sunacağım.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s