#5: Rahat edeceğiniz bir DAW seçin!

DAW (Digital Audio Workstation) stüdyonuzun merkezidir.  Sesi (örn., gitar sinyali) ve MIDI sinyallerini kaydettiğiniz, editlediğiniz, üzerine efekt koyduğunuz yerdir.  Mix ve çoğu zaman mastering de DAW içinde yapılır.  Kısacası hemen hemen bütün müzik yapımınız DAW içinde olacak.  DAW başında saatler geçireceksiniz.

O yüzden görsel olarak hoşunuza giden, performansı hedeflerinize uygun, işlerin akışı (workflow) olarak da mantığını beğendiğiniz bir DAW seçmeniz yeni bir ev stüdyosu kurarken yapacağınız en kritik iştir.  Önceden belirttiğim gibi (bkz. #3) internet forum/ bloglarında “en iyisi”ni aramaya çalışmayın.  Herkesin bu konudaki zevk ve seçimleri farklıdır.  Her DAW’ın fanatiğini bulabilirsiniz.

Etrafta büyük isimler duyacaksınız.  Herkesin kulağına bir Cubase çalınmıştır.  Pro Tools profesyonel stüdyoların çoğunda kullanılır.  Sonar, Logic, Digital Performer, Nuendo, Ableton Live, Propellerhead Reason, FL Studio gibi diğerlerini duymuş olabilirsiniz.  Sanki bu isimlerden biriyle yakınlık kurunca insan bir anda kendini büyük müzik prodüktörü olacak zanneder.  Uzak durun (şimdilik) çünkü pahalı ve karmaşıklardır.

Bunlar yerine sezgisel olarak çok daha çabuk kavrayabileceğiniz, daha basit ama amatör bir müzisyene yetecek özellikler (bazen fazlasıyla) sunan seçeneklere yönlendirmek istiyorum sizi.

Benim seçimim:  Tracktion.  Neden?  Çok rahat neyi nerede yapacağınızı bir şey okumadan anlar, bulursunuz.  Her şey tek ekrandadır.  Basitliği sizi müziğe odaklanmaya iter; yazılımı öğreneyim diye saatler harcamazsınız.  Demosunu indirip deneyebilirsiniz.  59.99 ABD dolarına satılıyor.

İkinci seçimim:  REAPER.  Çok güçlü (Cubase gibi büyük isimlerle rahat yarışır) ama aşırı karmaşık değil.  Daha uzun vadede, yavaş yavaş öğrenmeye varsanız sonunda çok rahat edersiniz.  60 ABD dolarına satılıyor ama demosunda kısıtlama yok.

Üçüncü seçimim: Audacity.  Daha çok ses dosyalarını kırpıp biçtiğimiz bir editörken yakın zamanda VST desteği eklemesiyle artık müzik yapımı için de bir seçenek haline geldi.  Bedava, ancak dikkat, MIDI desteği yok.

Bedava bir seçenek arıyorsanız şunlara da bakın ama kısıtlamaları var:  Podium Free (Zynewave), Studio One Free (Presonus),  REAPER’ın eski ve hala bedava verilen bir versiyonu.

Son bir uyarı:  Ben tavsiyelerimi kendi yaptığım tarz müziğe göre verdim.  Daha çok elektronik, tekno, vs. tarzı müzikle ilgileniyorsanız farklı bir DAW seçmek daha mantıklı olabilir.  “Pattern-based sequencer” veya “tracker” denen yazılımlara bakın ya da loop-bazlı DAW’ları deneyin (FL Studio, Ableton Live, Sony ACID, Propellerhead Reason).   Bu tür müzik için bir bedava iki seçenek önereyim: LMMS ve SunVox.

Rahat edeceğiniz bir DAW seçin ve iyi öğrenin.  Bu şekilde tamamen müziğe konsantre olup istediğinizi yaratmaya odaklanabileceksiniz.

Reklamlar

#5: Rahat edeceğiniz bir DAW seçin!” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s