Başlangıç Noktası

Başlama noktamız bilgisayar, ses kartı, ve gerekli diğer ekipmanı edinmiş ve bir odaya kurmuş olmak.  Bunu henüz yapmadıysanız bazı öneriler:

  1. Alabildiğiniz kadar güçlü bir bilgisayar edinin.  Taşınabilirliğin önemi yoksa masaüstü bilgisayar tercih edin.  Bilgisayarın özellikleri (özellikle RAM, CPU, ve harddisk) çok önemli!  Toplama bir bilgisayar mantıklı ama herhangi bir dükkandan zamanın şartlarında çok güçlü bir bilgisayar işinizi görecektir.  Windows her ne kadar genel anlamda Unix-bazlı (Linux, Mac OS) sistemler kadar iyi olmasa da en fazla bedava müzik yazılımı olan sistem olması itibarıyle kötü bir tercih olmayacaktır.  Ben Linux ile müzik yapmayı çok zor buldum (bir ses kartını tanıtmak bile saatler alabiliyor) ve Mac ile deneyimim yok.  O yüzden bütün tavsiyelerim Windows (şu anda 7 kullanıyorum) için olacak.
  2. Taşınabilir bilgisayar için PCI-E ses kartı almaya çalışın.  Bu tür kartların anakartla entegrasyonu daha iyi olduğu için daha verimli oluyorlar.  Yoksa tavsiyem Focusrite Scarlet 2i2 USB.
  3. Bunun dışındaki aletlerinizi zamanla edinirsiniz.  Referans monitörleri çok önemlidir örneğin ancak çoğu amatör müzisyen bu monitörlerin hakettiği derecede izole edilmiş bir odada çalışamaz.  Tavsiyem başlangıçta bu işe girmeyin.

Ben bu şekilde basit bir sistem kurmuş olan birisine yönelik pratik öneriler vermeye çalışacağım.  İşimizi çoğunlukla bilgisayarın içinde olacak.  Çağ dijital çağ.

Not: Analog ekipmanın üstün özelliklerini birçok yerde duydum.  Analog ekipman kullanabilen müzisyenlere saygım sonsuz, ancak bir amatör (hobi için müzik yapan kişi) için bu yola girmek finansal olarak mümkün değil.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s