#3: Gerekmedikçe daha iyisini aramayın!

Amatör müzisyenlerin çoğu forumlarda “what is the best _____?”  (“En iyi _____ nedir?”) sorusunun cevabını tartışarak vakit geçiriyor.  Elbette diğerlerinden daha kaliteli ürünler var.  Ancak bir amatör müzisyenin asıl işi müzik yapmak ve eğlenmek olmalı.  Neden bu “daha iyi” arayışı?  Kimi veya neyi geçeceksiniz?  Kimden veya neyden daha üstün olacaksınız?

Daha iyi bir şey aramak yerine, şu an için yapabildiğiniz en iyi seçimi yapıp, sadece ileride gerekirse daha iyisini arayın.  Örneğin bir ses kartı aldınız ve daha sonra rahatsız edici boyutta gecikme (latency) sorunuyla karşılaştınız (bilgisayarınız güçlü ve işletim sisteminiz iyi durumda olmasına rağmen).  O halde bu ses kartını satın ve daha iyisini alın.  Ama her şey yolundaysa aynı ses kartıyla devam.

Bir müzisyen için alet (ve yazılım) alıp satmak kaçınılmazdır.  Buna hazır olmak lazım.  Ancak yapacağınız alım ve satımların sebeplerini iyi düşünmeye davet ediyorum sizi sadece.

Soyut düzeyde başka bir ses kartının daha iyi olduğu söylenebilir ancak siz şu andaki ses kartınızla istediğiniz işleri yapabiliyorsanız bunun ne önemi var?  Bu tür yarışmaların yapıldığı forumlardan (ki hemen hemen her forum böyle) uzak durun.

Daha iyiyi aramak yerine bir yerden işe girin ve bırakın hayat sizi yönlendirsin.  Daha iyi bir _____’e ihtiyacınız varsa bu kendiliğinden ortaya çıkacaktır.  Sizin durduk yerde daha iyisini aramanız zaman kaybı.

Kaldı ki müzik yapımı dünyasında “bir şeyin en iyisi” kavramı aşırı soyut kaçar.  Her şey bir yerde birisinin işine yarar.  Sizin için işe yarayan araçları bulun ve onları iyi öğrenip uzun süre kullanın.

Reklamlar

#3: Gerekmedikçe daha iyisini aramayın!” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s