#2: İllegal yazılım kullanmayın!

İlk kural illegal yazılım kullanmamak.  Sebepleri:

  1. Bilgisayara tehdit oluşturuyor (virüs, vs.) ve bilgisayar tüm prodüksiyonu yaptığımız ortam olarak temiz kalmalı.
  2. İllegal yazılım bir “ya var ya yok” meselesidir.  Bir kere illegal yazılım indirip kullanmaya başladığınız anda bunun sonu gelmez.  Duyduğunuz her yeni yazılımı indirip kurarsınız, birkaç dakika bakıp bırakırsınız.  Bilgisayarınız çöplüğe döner ve zaman kaybedersiniz.  Ancak illegal yazılıma tamamen hayır derseniz kendinizi kısıtlamış olursunuz ve bu çok önemli:  Kendinizi (seçeneklerinizi) biraz kısıtlamadan dijital müzik prodüksiyonunda verimli olmanız çok zorlaşır.  O yüzden 100 tane farklı yazılımın herbiriyle 5-10 dakika uğraşmak yerine 2-3 tane seçtiğiniz (ve belki de satın aldığınız için verim almak istediğiniz; buna mecbur olduğunuzu hissettiğiniz) yazılımı iyi öğrenip kullanmak çok daha mantıklı.
  3. Yasadışı bir iş yapmakla kalmayıp birinin emeğini çalıyorsunuz.  Gittiğiniz bir konserde gitaristin pedalını çalar mıydınız?
  4. Çok ciddi özellikleri olan paralı bazı yazılımların bir amatörün işini görebilecek özelliklere sahip daha kısıtlı ama işe yarar demo versiyonları var.  Bazılarını ileriki yazılarımda tanıtacağım.

İkinci nokta hep karşımıza çıkacak ve bu siteyi açmamın ana nedenlerinden birisi ikinci maddede anlatılan durumun farkında olmayan genç müzisyenlere biraz yardımcı olmak.

O yüzden bana inanın.  Kapitalizmin birçok yönünü ben de sevmiyorum ancak illegal yazılımdan uzak durursanız çok daha verimli bir müzisyen olacaksınız.

Not: Kendi yapamayacağım bir şeyi burada önermeyeceğim.  Şu anda bilgisayarımda tek bir illegal yazılım yok.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s